Tit Name Elo Rtg Nat Verein
GM Buhmann Rainer 2546 2584 GER Schachclub Mpoe Maria Saa
GM Horvath Jozsef 2511 2534 HUN SK Husek Wien
IM Neuman Petr 2432 2471 CZE  
IM Kovacevic Blazimir 2445 2446 CRO Spg. Trofaiach-Niklasdorf
FM Schreiner Peter 2409 2439 AUT Schachfreunde Graz
IM Diermair Andreas 2397 2407 AUT Spg. Trofaiach-Niklasdorf
IM Froewis Georg 2395 2399 AUT Hohenems
IM Szabolcsi Janos 2399 2396 HUN Husek Wien
FM Wallner Joachim 2364 2380 AUT SK Husek Wien
GM Ivanov Mikhail - 2362 RUS Zirl
FM Juhasz Kristof 2304 2350 HUN SK Husek Wien
IM Jurek Josef 2377 2318 CZE  
FM Hiermann Dietmar 2246 2311 AUT Spg. Sauwald
  Schwabeneder Florian 2259 2291 AUT SV Grieskirchen
  Burlacu Bogdan 2284 2276 ROU Union Hartkirchen
  Szajbely Zsigmond 1931 2261 HUN  
IM Beil, Zdenek - 2253 CZE  
  Burschowsky Matthias 2192 2234 AUT Hohenems
  Haskel, Jeffrey - 2226 USA  
FM Sandhoefner Florian 2190 2221 AUT ASK St. Valentin
  Konrad Edmund 2165 2203 AUT Union Hartkirchen
NM Winiwarter Felix Dr. 2179 2178 AUT SGM Voest Krems
  Liepold, Stefan - 2172 GER  
  Raber Florian Mag. 2140 2167 AUT SV Steyregg
  Huber Martin Christian 2155 2150 AUT Schachfreunde Graz
MK Spiesberger Gerhard 2123 2127 AUT Ranshofen
  Posch Roland 2068 2126 AUT Union Ansfelden
  Kleibel Uwe 2057 2125 GER Spg. Sauwald
  Navratil, Jiri - 2094 CZE  
  Gruber Gernot Ing. 1989 2070 AUT SG Voecklabruck
  Koller Hans-Juergen 2019 2069 AUT SV Freistadt
  Stadler Alexander 2036 2068 GER Spg. Sauwald
  Leichtfried Hans-Martin 2016 2067 AUT SV Steyregg
  Fruehauf Norbert Ing. 2011 2061 AUT Ranshofen
  Schwabeneder Alois 1979 2061 AUT SV Grieskirchen
  Bittner Rudolf Jun. 2050 2060 AUT Spg. Sauwald
  Mesaros Florian 2052 2060 AUT SK Neusiedl Am See
  Wegerer Josef Mag. 1996 2055 AUT SV Steyregg
  Ly Daniel 2006 2053 AUT TSU Wartberg/Aist
  Ebner Josef 1847 2052 AUT SV Schaerding
  Navratil, Jiri - 2037 CZE  
  Kirchmayr Wilhelm DI. 1925 2036 AUT SV St. Georgen/Gusen
  Paul Eric 1789 2036 GER Union Hartkirchen
  Praschl Manfred 1915 2036 AUT SV Schaerding
  Thanner Daniel 2015 2036 GER Spg. Sauwald
  Matt Stefan 2055 2033 AUT Innsbruck-Pradl
  Birklbauer Toni 1966 2023 AUT SV Freistadt
  Praxmarer Christian 2012 2019 AUT Innsbruck-Pradl
  Niedermair Hannes 1974 2018 AUT Innsbruck-Pradl
  Zakoucka, Adela - 2008 CZE  
  Gschwendtner, Stanislav - 2004 CZE  
  Mostbauer Florian 1982 1998 AUT Union Ansfelden
  Gratze Michael 1884 1983 AUT Austria Wien
  Huber Guenther 1934 1969 AUT SV St. Georgen/Gusen
  Pleimer Anton 1905 1961 AUT Askoe Muehltal
  Kersten Julian 1924 1959 AUT tschaturanga
  Ehs Dominik 1939 1956 AUT SK MOSTARRICHI
  Kainz Josef Dr. 1868 1946 AUT Strassenbahn Graz
  Maier Christoph 1916 1937 AUT Spg. Sauwald
  Bachner Karsten 1938 1927 AUT Spg. Liezen-Admont
  Marjanovic Slavko 1860 1921 SLO tschaturanga
  Proyer Enno 1913 1891 AUT Dornbirn
  Nussbaumer Laslo 1846 1862 AUT Hohenems
  Tamele Daniel 1935 1859 AUT SC Donaustadt Wien
  Kirmeir, Andreas - 1778 GER  
  Balhar, Michael - 1741 GER  
  Greussing Stefan 1636 1717 AUT Hoechst
  Borisek, Anze - 1936 SLO  
  Dumancic Pero 1926 2082 SRB SV Amstetten
  Vucko, Maja - 1922 SLO  
  Gigacher Arthur 1863 1937 AUT SV Asvoe St.Veit/Glan
  Moser Armin Mag. 1848 2036 AUT Tiroler Schachschule
  Edenhauser Manfred 1842 1834 AUT Ksv Boehlerwerk
  Fugger Christian 1835 1971 AUT Union Hartkirchen
  Kuran Wilfried Mag. 1823 1851 AUT Spg. Sauwald
  Trippold Denise 1794 1769 AUT Schachklub Baden
  Mayrhofer Josef 1783 - AUT TSU Schardenberg
  Gams Johannes 1781 1834 AUT ASK Nettingsdorf
  Dumancic Stanko 1776 1805 AUT SV Urfahr
  Jakob Tobias 1772 1725 AUT SK Royal Salzburg
  Fuchs Karl 1771 - AUT Askoe Muehltal
  Charaus Florian 1770 1823 AUT ASK Nettingsdorf
  Denk Franz 1763 1821 AUT SV Eferding
  Tarmastin Laura 1742 1736 AUT tschaturanga
  Mesaros Sebastian 1741 1779 AUT SK Neusiedl Am See
  Loreth Wolfgang Dr. 1729 - AUT Oberndorf/Laufen
  Seebacher Gottfried 1726 - AUT ASK Nettingsdorf
  Voglmayr Siegfried 1724 - AUT SC Obertraun
  Ecker Herbert 1717 - AUT SV Eferding
  Hofmann Robert Ing. 1717 1835 AUT Askoe Unterweitersdorf
  Huber Christian DI. 1712 1605 AUT Schachfreunde Graz
  Navratilova, Alena - 1705 CZE  
  Pleininger Gerhard 1700 - AUT SV Eferding
  Atteneder Martin 1697 1730 AUT SV Freistadt
  Nussbaumer Vincent 1697 1817 AUT Hohenems
  Riegler Gerhard 1688 1802 AUT SC Eisbaer Feldkirchen
  Nussbaumer Patrick 1682 1679 AUT Hohenems
  Huemer Gerald 1675 1762 AUT SC Hoersching
  Thaller Andreas 1669 - AUT Askoe Muehltal
  Leisch Lukas 1620 - AUT JSV U. Muehlviertel
  Moser Christoph 1597 - AUT Vorwaerts Fohnsdorf
  Manaberger Markus 1596 - AUT Gambit Hofkirchen-Riedau
  Nigl Harald 1593 - AUT SV Schaerding
  Moerzinger Christian Jun. 1567 - AUT SC Traun 67
  Hamedinger Georg 1545 - AUT TSU Schardenberg
  Panzenboeck Sophie 1512 1535 AUT SK Gloggnitz
  Berger Lisa 1475 - AUT SC Raika Sieghartskirchen
  Moerzinger Christian 1458 - AUT  
  Neagu Robert 1361 - ROU TSV Frankenburg
  Gormann Werner - - AUT TSU Obernberg/Inn
  Deleja-Hotko Karl Ing. 1636 1692 AUT Union Ansfelden
  Ochsenhofer Walter 1577 1664 AUT Hietzing/Fischer Wien
  Reichoer Mathias 1560 1362 AUT Chess Club Linz 09
  Polterauer Chiara 1558 - AUT Hak/Has Innsbruck
  Passecker Josef 1557 1767 AUT SV St. Georgen/Gusen
  Zapfel Paul 1556 1728 AUT SCHACHKLUB MOSTARRICHI
  Zwettler Gerald Adam 1511 - AUT  
  Strassmair Christian 1500 - AUT SG Vorchdorf
  Lang Erwin 1483 - AUT Schach am Attersee
  Ehs Christopher 1478 - AUT SCHACHKLUB MOSTARRICHI
  Schoener Andreas 1478 1673 AUT SC Hoersching
  Nutz Helmut 1473 - AUT SC Boeheimkirchen
  Ellerboeck Franz 1472 - AUT Spg. Sauwald
  Koprivnjak Stefan Ing. 1471 - AUT SV Urfahr
  Edlinger Wilhelm 1468 - AUT Spg. Steyr
  Zauner Franz 1466 1795 AUT TSU Vorderweissenbach
  Woess Helmut 1454 - AUT Union Hartkirchen
  El Helw Nadim 1433 - AUT Schach-Ritter Mattersburg
  Kopp Sonja 1417 - AUT SV Steyregg
  Gruenwald Franz 1408 - AUT SC Hoersching
  Morgunov Daniel 1387 - AUT tschaturanga
  Rauscher Erwin 1367 1566 AUT ASV Linz
  Gruber Sebastian 1363 - AUT SG Voecklabruck
  Moerwald Magdalena 1361 - AUT SC Neumarkt/Wallersee
  Loreth Viktor 1333 - AUT Oberndorf/Laufen
  Stadlbauer Peter 1323 - AUT Union Ansfelden
  Szajbely Samuel Janos 1296 1489 HUN  
  Koenig Johann 1286 - AUT Union Hartkirchen
  Gruber Verena 1270 - AUT SV Gmunden
  Hoelzl Franz 1180 - AUT SV Ried im Innkreis
  Morgunov Marc 1141 - AUT tschaturanga
  Moerwald Miriam 1131 - AUT SC Neumarkt/Wallersee
  Kraml Philipp 1105 - AUT Union Hartkirchen
  Kainz Mathias 1042 - AUT Strassenbahn Graz
  Puetttner Anna-Theresa 0708 -   SC Ortenburg
  Pessl Quentin - - AUT JSV U. Muehlviertel
25. Donau Open 2016

A - Turnier

1. GM Istratescu Andrei (FRA)
2. GM Antal Gergely (HUN)
3. GM Maiorov Nikita (BLR)

(96 Teilnehmer)

B - Turnier

1. Baumgartner Friedrich (AUT)
2. Burrer Fabian (AUT)
3. Preundler Stefan (AUT) 

(76 Teilnehmer)

C - Turnier

1. Lehner-Dittenberger Sebastian (AUT)
2. Vicze Zsofia (AUT)
3. Binder Christopher (AUT)

(55 Teilnehmer)

24. Donau Open 2015

A - Turnier

1. GM Nevednichy Vladislav (ROU)
2. IM Schreiner Peter (AUT)
3. GM Maiorov Nikita (BLR)
4. GM Horvath Jozsef (HUN)
5. IM Shkapenko Pavel (RUS)
6. Kaczur Florian (HUN)

(103 Teilnehmer)

B - Turnier

1. Dumancic Pero (SRB)
2. Kranebitter Gerhard (AUT)
3. Juricevic Ante (AUT) 

(79 Teilnehmer)

C - Turnier

1. Bauer Sebastian (AUT)
2. Jahrke Jonas (GER)
3. Buchroither Daniel (AUT)

(74 Teilnehmer)

23. Donau Open 2014

A - Turnier

1. GM Horvath Jozsef (HUN)
2. IM Stopa Jacek (POL)
3. GM Istratescu Andrei (FRA)
4. GM Krejci Jan (CZE)
5. GM Pap Gyula (HUN)
6. GM Neuman Petr (CZE)

(95 Teilnehmer)

 

B - Turnier

1. Ly Dominik (AUT)
2. Arztmann Nils (AUT)
3. Edenhauser Manfred (AUT)

(99 Teilnehmer)

 

C - Turnier

1. Berger Lisa (AUT)
2. Schmidbauer Josef (GER)
3. Ehs Christopher (AUT)

(58 Teilnehmer)

 

22. Donau Open 2013
A - Turnier
1. GM Sedalak Nikola (SRB)
2. GM Popovic Dusan (SRB)
3. GM Arutinian David (GEO)
4. GM Krejci Jan (CZE)
5. GM Neuman Petr (CZE)
6. Schreiner Peter (AUT)
(98 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Fugger Christian (AUT)
2. Voglmayr Siegfried (AUT)
3. Kepplinger Lukas (AUT)
(85 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Mednikov Felix Dr. (GER)
2. Friedl Markus (AUT)
3. Hofmann Robert (AUT)
(73 Teilnehmer)
21. Donau Open 2012
A - Turnier
1. FM Handler Lukas (AUT)
2. IM Diermair Andreas (AUT)
3. IM Froewis Georg (AUT)
4. GM Horvath Jozsef (HUN)
5. CM Sadilek Peter (AUT)
6. IM Koziak Vitali (UKR)
(109 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Kainz Josef Dr. (AUT)
2. Pretterhofer Kiaras (AUT)
3. Fugger Christian (AUT)
(87 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Rexhepi Adnan (SRB)
2. Friedl Markus (AUT)
3. Morgunov Daniel (AUT)
(65 Teilnehmer)
20. Donau Open 2011
A - Turnier
1. GM Sedlak Nikola (SRB)
2. IM Kovacevic Blazimir (CRO)
3. GM Popovic Dusan (SRB)
4. GM Horvath Jozsef (HUN)
5. IM Neuman Petr (CZE)
6. Moser Eva (AUT)
(96 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Uksini Bardhyl (AUT)
2. Rubenzucker Gerhard (AUT)
3. Serbanescu Diana-Maria (ROU)
(80 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Staller Josef (GER)
2. Schmidbauer Josef (GER)
3. Wurm Andreas (AUT)
(61 Teilnehmer)
19. Donau Open 2010
A - Turnier
1. IM Krejci Jan (CZE)
2. IM Mazi Leon (SLO)
3. Menezes Christoph (AUT)
4. IM Diermair Andreas (AUT)
5. IM Moser Eva (AUT)
6. IM Neuman Petr (CZE)
(88 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Gstach Jakob (AUT)
2. Obran Harald (AUT)
3. Dumancic Pero (CRO)
(89 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Perner Wolfgang (GER)
2. Wilhelm Walter (GER)
3. Obermayr Peter (AUT)
(83 Teilnehmer)
18. Donau Open 2009
A - Turnier
1. GM Shengelia David (AUT)
2. IM Krejci Jan (CZE)
3. GM Tratar Marko (SLO)
4. IM Jurek Josef (CZE)
5. GM Sergeev Vladimir (UKR)
6. IM Neuman Petr (CZE)
(93 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Fassmann Klaus Juergen (AUT)
2. Dumancic Pero (CRO)
3. Wimmer Kevin (AUT)
(85 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Deleja-Hotko Karl Ing. (AUT)
2. Dodu Julian (AUT)
3. Nieland Klaus (GER)
(85 Teilnehmer)
17. Donau Open 2008
A - Turnier
1. GM Horvath Jozsef (HUN)
2. IM Neuman Petr (CZE)
3. GM Shengelia Davit (GEO)
4. IM Mazi Leon (SLO)
5. MK Wiesinger Robert (AUT)
6. IM Jurek Josef (CZE)
(83 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Schwabeneder Alois (AUT)
2. Forster Andreas (AUT)
3. Kuecher Wolfgang (AUT)
(79 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Ammerl Christian (GER)
2. Liu Yongde (AUT)
3. Kreiner Stefan (AUT)
(67 Teilnehmer)
16. Donau Open 2007
A - Turnier
1. FM Cifka Stanislav (CZE)
2. IM Neuman Petr (CZE)
3. GM Horvath Jozsef (HUN)
4. IM Bellia Fabrizio (ITA)
5. IM Jurek Josef (CZE)
6. Havlik Jan (CZE)
(66 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Falkinger Georg (AUT)
2. Neubauer Anton (AUT)
3. Usleber Helmut (AUT)
(72 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Liu Chang (AUT)
2. Nopp Josef (AUT)
3. Amtmann Franz (AUT)
(67 Teilnehmer)
15. Donau Open 2006
A - Turnier
1. IM Czakon Jakub (POL)
2. IM Szoen Dariusz (POL)
3. MK Wiesinger Robert (AUT)
4. IM Sakelsek Tadej (SLO)
5. GM Balinov Ilia (BUL)
6. Nikolov Momchil (BUL)
(83 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Daxinger Johann (AUT)
2. Posch Roland (AUT)
3. Itzenthaler Juergen (AUT)
(80 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Spitzl Robert (AUT)
2. Harrer Ernst (AUT)
3. Rabengruber Herbert (AUT)
(50 Teilnehmer)
14. Donau Open 2005
A - Turnier
1. IM Gyorkos Lajos (HUN)
2. IM Butunoi Alexandru (ROM)
3. IM Tratar Marko (SLO)
4. IM Szuhanek Ranko (ROM)
5. Havlik Jan (CZE)
6. GM Balinov Ilia (BUL)
(78 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Staberhofer Rainer (AUT)
2. Sadilek Peter (AUT)
3. Kubinger Thomas (AUT)
(91 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Osvath Zoltan (ROM)
2. Schwabeneder Florian (AUT)
3. Stoettinger Michael (AUT)
(56 Teilnehmer)
13. Donau Open 2004
A - Turnier
1. IM Petkov Vladimir (BUL)
2. GM Stanec Nikolaus (AUT)
3. IM Szuhanek Ranko (ROM)
4. Cifka Stanislav (CZE)
5. MK Sandhoefner Florian (AUT)
6. IM Jurek Josef (CZE)
(82 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Fugger Christian (AUT)
2. Orel Karmen (SLO)
3. Lichtl Erich (AUT)
(65 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Dutzler Klaus (AUT)
2. Pretterhofer Kiaras (AUT)
3. Baumgartner Gerhard (AUT)
(43 Teilnehmer)
12. Donau Open 2003
A - Turnier
1. GM Stanec Nikolaus (AUT)
2. IM Krivoshey Sergey (UKR)
3. IM Ardeleanu Alin (ROM)
4. WGM Moser Eva (AUT)
5. IM Mazi Leon (SLO)
6. Studnicka Tomas (CZE)
(103 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Fassmann Klaus Juergen (AUT)
2. Stolzlechner Thomas (AUT)
3. Loeb Walter (AUT)
(87 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Nopp Josef (AUT)
2. Ecker Herbert (AUT)
3. Baumgartner Gerhard (AUT)
(30 Teilnehmer)
11. Donau Open 2002
A - Turnier
1. IM Stanec Nikolaus (AUT)
2. GM Horvath Csaba (HUN)
3. IM Krivoshey Sergei (UKR)
4. IM Mahdy Khaled (AUT)
5. IM Mazi Leon (SLO)
6. IM Jurek Josef (CZE)
(89 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Leichtfried Hans-Martin (AUT)
2. Orel Simona (SLO)
3. Sachsenhofer Michael (AUT)
(68 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Fuereder Ingo (AUT)
2. Djumlija Karlo (AUT)
3. Wilplinger Hugo (AUT)
(34 Teilnehmer)
10. Donau Open 2001
A - Turnier
1. GM Teske Henrik (GER)
2. GM Tischbierek Raj (GER)
3. GM Beim Valeri (ISR)
4. IM Krivoshey Sergei (UKR)
5. IM Fercec Nenad (CRO)
6. GM Hertneck Gerald (GER)
(84 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Stanka Wolfgang (AUT)
2. Kerschbauer Franz (AUT)
3. Leichtfried Hans-Martin (AUT)
(75 Teilnehmer)
C - Turnier
1. Krebelder Michael (AUT)
2. Wick Christian (AUT)
3. Nopp Josef (AUT)
(47 Teilnehmer)
9. Donau Open 2000
A - Turnier
1. GM Hertneck Gerald (GER)
2. IM Krivoshey Sergei (UKR)
3. IM Almasi Istvan (HUN)
4. IM Stanec Nikolaus (AUT)
5. GM Haba Petr (CZE)
6. IM Baumegger Siegfried (AUT)
(83 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Schneider Martin (AUT)
2. Dobersberger Werner (AUT)
3. Schmuckermaier Ernst DI (AUT)
(103 Teilnehmer)
8. Donau Open 1999
A - Turnier
1. IM Kalod Radek (CZE)
2. IM Cvek Robert (CZE)
3. MK Pilaj Herwig (AUT)
4. IM Stanec Nikolaus (AUT)
5. IM Almasi Istvan (HUN)
6. IM Kiss Attila (HUN)
(68 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Ziegler Alfons (AUT)
2. Schneider Martin (AUT)
3. Kainz Josef Univ.-Prof.Dr. (AUT)
(86 Teilnehmer)
7. Donau Open 1998
A - Turnier
1. IM Stanec Nikolaus (AUT)
2. GM Hertneck Gerald (GER)
3. FM Weiss Christian (AUT)
4. IM Rogulj Branko (CRO)
5. Eszol Miklos (HUN)
6. GM Teske Henrik (GER)
(86 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Posch Roland (AUT)
2. Schmuckermaier Ernst DI (AUT)
3. Pracherstorfer Christian (AUT)
(114 Teilnehmer)
6. Donau Open 1997
A - Turnier
1. GM Epishin Vladimir (RUS)
2. GM Hertneck Gerald (GER)
3. GM Beim Valery (ISR)
4. IM Stanec Nikolaus (AUT)
5. GM Teske Henrik (GER)
6. IM Schmidt Peter (GER)
(110 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Titz Herbert (AUT)
2. Honegger Rudolf (AUT)
3. Pracherstorfer Christian (AUT)
(133 Teilnehmer)
5. Donau Open 1996
A - Turnier
1. IM Sulava Nenad (CRO)
2. IM Mahdy Khaled (AUT)
3. Balinov Ilia (BUL)
4. GM Lechtynsky Jiri (CZE)
5. FM Piven Igor (UKR)
6. FM Staller Peter (GER)
(76 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Kalabic Slobodan (BIH)
2. Plencner Christian (AUT)
3. Posch Roland (AUT)
(113 Teilnehmer)
4. Donau Open 1995
A - Turnier
1. IM Raetsky Alexander (RUS)
2. IM Badea Bela (ROM)
3. IM Stanec Nikolaus (AUT)
4. FM Alvir Aco (BIH)
5. IM Ciolac George (ROM)
6. IM Robovic Saudin (BIH)
(74 Teilnehmer)
B - Turnier
1. Schneider Martin (AUT)
2. Bernhard Wolfgang (AUT)
3. Hainzinger Johann (AUT)
(112 Teilnehmer)
3. Donau Open 1994
1. GM Loginov Valeri (UZB)
2. IM Mikac Matjaz (SLO)
3. IM Stanec Nikolaus (AUT)
4. IM Hresc Vladimir (CRO)
5. IM Mahdy Khaled (EGY)
6. FM Kaiser Wolfgang (GER)
(166 Teilnehmer)
 
2. Donau Open 1993
1. Mahdy Khaled (EGY)
2. Piven Igor (UKR)
3. Ciolac Gheorghe (ROM)
4. IM Badea Bela (ROM)
5. FM Kaiser Wolfgang (GER)
6. Wegener Dirk (GER)
(129 Teilnehmer)
 
1. Donau Open 1992
1. Thallinger Harald (AUT)
2. Stulik Vlastimil (CZE)
3. ÖM Enigl Karl (AUT)
4. Schneider Martin (AUT)
5. GM Lechtynsky Jiri (CZE)
6. MK Kramer Gerhard (AUT)
(90 Teilnehmer)

  

 

For further informations or for your registration please contact
Günter Mitterhuemer, Seebach 19, 4070 Eferding
Tel.: ++43/7272/4398
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

BIC: RZOOAT2L180
IBAN: AT98 3418 0000 0141 3319

Name and addressContactDistance to TournamentBeds
Aschacher Hof ***
Maria Moser
Ritzbergerstraße 7
4082 Aschach
+43 (0)7273 / 6360
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
1,2 km

Bad/DU/WC
20

FULLY BOOKED

Hotel Faust-Schlößl ***
Oberlandshaag 72
4101 Feldkirchen
+43 (0)7233 / 7402
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
2 km

Bad/DU/WC/TV/Tel/Minibar
25

 

Gasthof Zur Sonne ***
Irene Steininger
Kurzwernhartplatz 5
4082 Aschach
+43 (0)7273 / 6308
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
1 km

Bad/DU/WC
26

FULLY BOOKED

Pension La Mamma***
Stiftstraße 1
4082 Aschach
+43 (0)7273 / 6349
+43 (0)664 / 3841 701
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
0,4 km

DU/WC/TV
21

FULLY BOOKED

Schloss Mühldorf ****
Mag. Johannes Würmer
Mühldorf 1
4101 Feldkirchen
+43 (0)7233 / 7241
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
6,5 km 65
JOSEPHA HIRSCH GÄSTEHAUS
ESSEN ° TRINKEN ° SCHLAFEN
Reitingerstr. 13
4082 Aschach an der Donau
+43 / (0)650/2240379
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
0,8 km

6

FULLY BOOKED

Pension Fischerhof
Oberlandshaag 42
4101 Feldkirchen an der Donau
+43 / 7233 / 7412

1 km

26

All information without engagement.

Private rooms
 There are many private rooms in and around Aschach (from 22 €). If you have interest please contact This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

A - Tournament
Elo less than 1800
45 € 
55 €
B - Tournament
Elo less than 1450

40 €
50 €

C - Tournament 35 €
J - Tournament 30 €

Women, and players born in 1996 or later get a reduction of 8 €. Applying not before the 26.12. will cost an extra fee of 10 €.

There is also a charge of 20 € to pay. You will get this money back on the last day of the tournament. If you miss one game, without having told this the organizers the round before, then 10 € will be kept in.

 GM, IM, WGM, WIM are exempted from the entry fee. We do not give more extra conditions.