Starting List
Group A
             
SNr Tit Name Elo Rtg Nat Verein
1 GM Maiorov Nikita - 2566 BLR  
2 GM Nevednichy Vladislav - 2551 ROU  
3 GM Sedlak Nikola 2531 2548 SRB  
4 GM Popovic Dusan 2532 2545 SRB  
5 GM Horvath Jozsef 2522 2532 HUN Husek Wien
6 GM Tratar Marko 2466 2475 SLO Schachclub Mpoe Maria Saa
7 GM Stopa Jacek 2498 2460 POL  
8 GM Sergeev Vladimir 2451 2452 UKR  
9 IM Schreiner Peter 2437 2422 AUT SV Raika Rapid Feffernitz
10 IM Lehner Oliver 2395 2418 AUT Spg. Vorwaerts/MSV Steyr
11 IM Mazi Leon 2370 2411 SLO SV Asvoe St.Veit/Glan
12 IM Shkapenko Pavel - 2407 RUS  
13 FM Handler Lukas 2377 2397 AUT Schachclub Mpoe Maria Saa
14   Kaczur Florian - 2396 HUN  
15 IM Bulmaga Irina - 2383 ROU  
16 IM Reich Thomas 2392 2380 GER Sparkasse Jenbach
17 FM Schwabeneder Florian 2333 2380 AUT SV Grieskirchen
18 GM Ivanov Mikhail - 2360 RUS Zirl
19 IM Maki-Uuro Miikka - 2345 FIN  
20 FM Rieger Robert 2289 2311 AUT Schachclub Mpoe Maria Saa
21 IM Jurek Josef 2364 2288 CZE Union Hartkirchen
22 FM Hiermann Dietmar 2251 2287 AUT Spg. Sauwald
23 FM Knechtel Roland 2221 2284 GER Spg. Sauwald
24 FM Sandhöfner Florian 2247 2251 AUT ASK St. Valentin
25   Khalakhan Jurij 2135 2242 AUT Schachfreunde Graz
26 CM Mostbauer Florian 2188 2234 AUT Union Ansfelden
27   Popovic Milan S 2181 2223 SRB  
28   Konrad Edmund 2167 2197 AUT Union Hartkirchen
29   Ly Dominik 2028 2191 AUT TSU Wartberg/Aist
30   Salvenmoser Stefan 2107 2191 AUT Gambit Hofkirchen-Riedau
31   Schelle Artur 2181 2187 GER  
32   Fuchs Michael 2205 2182 GER  
33   Obermayr Hermann 2139 2167 AUT SV Grieskirchen
34   Wiesinger Robert 2158 2160 AUT SV Steyregg
35   Mostbauer Maximilian 2116 2151 AUT Union Ansfelden
36 WIM Cherednichenko Elena 2169 2142 UKR  
37   Morgunov Daniel 2029 2142 AUT tschaturanga
38   Hanisch Jörg 2121 2132 GER SF Sasbach
39   Feldbacher Harald - 2121 GER SF Starnberger See
40   Raber Florian 2080 2117 AUT SV Steyregg
41   Poell Markus 2064 2116 AUT Union Neuhofen/Krems
42   Roesch Mario 2115 2113 GER SC Oberwinden
43 WFM Vidic Teja - 2112 SLO  
44   Ehs Dominik 2074 2110 AUT Schachklub Mostarrichi
45   Koller Hans-Jürgen 2082 2109 AUT SV Freistadt
46   Trippold Denise 2005 2105 AUT Schachklub Baden
47   Wiesner Hans-Dieter 2057 2105 AUT SV Hörsching
48 WFM Hapala Elisabeth 2097 2104 AUT SV Pamhagen
49   Janzelj Lara 1984 2102 SLO SK Feistritz Paternion
50   Stagl Marco 2056 2078 AUT Schachverein Wolfsberg
51   Ritzka Simon 1938 2071 GER SC Roter Turm Altstadt
52   Spiesberger Gerhard 2057 2071 AUT Ranshofen
53   Posch Roland 2002 2063 AUT SV Hörsching
54   Ly Daniel 2029 2056 AUT TSU Wartberg/Aist
55   Haas Michael 2016 2055 AUT SV Gmunden
56   Jandl Vojtech - 2044 CZE  
57   Birklbauer Toni 2029 2043 AUT SV Freistadt
58   Vinkovics Sandor 2039 2042 HUN  
59   Praxmarer Christian 2029 2038 AUT Innsbruck-Pradl
60   Fodor Peter - 2035 HUN MTK
61   Huber Guenther 1977 2035 AUT SV St. Georgen/Gusen
62   Wegerer Josef 1984 2026 AUT SV Steyregg
63   Higgs Joshua 1937 2025 ENG Downside
64   Bauer Thomas 2012 2022 AUT Sparkasse Gars
65   Kozomara David 2047 2012 AUT Styria Graz
66   Gschwendtner Stanislav 2001 2003 CZE  
67   Jakob Tobias 1932 1999 AUT SK Royal Salzburg
68   Zemlicka Vit 1963 1996 CZE  
69   Pretterhofer Kiaras 1984 1995 AUT Schachfreunde Graz
70   Niedermair Hannes 1913 1992 AUT Innsbruck-Pradl
71   Arztmann Nils 1912 1974 AUT SV Raika Rapid Feffernitz
72   Kirchmayr Wilhelm 1887 1970 AUT SV St. Georgen/Gusen
73   Frühauf Norbert 1944 1962 AUT Ranshofen
74   Meffert Peter 1903 1959 GER SK Großsachsen
75   Schuh Patrick 1904 1957 AUT Litschau-Eisgarn
76   Gelbenegger Patrick 1954 1956 AUT Spg. Vorwaerts/MSV Steyr
77   Charaus Florian 1962 1950 AUT ASK Nettingsdorf
78 WFM Puuska Heini - 1949 FIN  
79   Leisch Lukas 1886 1948 AUT JSV U. Mühlviertel
80   Mayrhuber Tobias 1923 1942 AUT 1. SK Ottakring
81   Stallmann Andreas 1859 1938 AUT SC Ottensheim
82   Kainz Josef 1895 1937 AUT Esv Askoe Admira Villach
83   Pleimer Anton 1888 1931 AUT Askö Mühltal
84   Mayrhuber Nikola 1954 1929 AUT 1. SK Ottakring
85   Schloffer Jasmin-Denise 1908 1924 AUT Spg. Feldbach-Kirchberg
86   Kassel Walter 1921 1923 AUT SK Austria Wien
87   Baumgartner Friedrich 1813 1917 AUT Askö Mühltal
88   Holzleithner Johannes 1825 1910 AUT SV Gmunden
89   Grafenhofer Harald 1851 1894 AUT SK Voest Linz
90   Probsdorfer Günther 1904 1889 GER BC Aichach
91   Landl Margot 1883 1880 AUT tschaturanga
92   Wiener Alexander 1818 1861 AUT Tillmitsch
93   Höbarth Günter 1810 1858 AUT SV Hörsching
94   Grabenweger Hans 1802 1845 AUT SK Voest Linz
95   Blohberger Felix 1981 1835 AUT 1. SK Ottakring
96   Strasser Josef 1723 1833 AUT Bretze Hall In Tirol
97   Heyne Regina 1797 1822 GER Spg. Sauwald
98   Tauber Andreas 1779 1819 AUT SU Bad Leonfelden
99   Fritz Rebecca 1763 1815 AUT tschaturanga
100   Bensaid Simon - 1804 FRA  
101   Morgunov Marc 1909 1776 AUT tschaturanga
102   Gludovatz Lukas 1861 1763 AUT Schach-Ritter Mattersburg
103   Wegner Peter 1667 1740 AUT ASK St. Valentin